Psychoterapia

Shape Leaf - Talking Minds - Psychotherapist Site Template
Shape Leaf - Talking Minds - Psychotherapist Site Template
Psychoterapia

Psychoterapia psychoanalityczna to forma pomocy, która opiera się na relacji i rozmowie pacjenta z terapeutą. Pacjent opowiada o sobie na zasadzie wolnych skojarzeń, co oznacza, że mówi to, co aktualnie przychodzi mu na myśl (o tym, jak się czuje, o wydarzeniach bieżących, dawnych, wspomnieniach czy przeżyciach). Wolne skojarzenia związane są z metodą, którą można nazwać: ,,powiedz wszystko, co przychodzi tobie na myśl”. Podczas psychoterapii analizowane są zachowania, uczucia, fantazje, pragnienia i sny pacjenta. To pacjent decyduje, o czym chce rozmawiać.

Cytat
Psychoterapia zawsze poprzedzona jest dwiema lub trzema konsultacjami. Jest to czas na określenie istoty problemów pacjenta, jak również możliwość na zapoznanie się ze stylem pracy psychoterapeuty. Wtedy dopiero obie strony mogą zadecydować, czy i w jakim trybie chcą wspólnie pracować.

W procesie terapii bardzo ważne znaczenie ma relacja terapeutyczna, której celem jest pomoc pacjentowi w rozwiązaniu jego wewnętrznych konfliktów, a tym samym uwolnienie się od przynoszących cierpienie, powtarzających się scenariuszy będących efektem wcześniejszych bolesnych doświadczeń.

Psychoterapeuta rozmawiając z pacjentem, pomaga mu dotrzeć do jego najgłębszych emocji i myśli (także tych nieświadomych), lepiej zrozumieć jego wewnętrzny świat oraz wpływ przeszłych doświadczeń na to, jak przeżywa siebie i otaczającą go rzeczywistość. Wiedzę tę pacjent może wykorzystać, aby zmienić dotychczasowy sposób doświadczania siebie i świata, swoje schematy myślowe i wzorce zachowań, co z kolei może zaowocować bardziej satysfakcjonującym i szczęśliwszym życiem.

Psychoterapia jest procesem długotrwałym i regularnym. Trwa do momentu aż obie strony – pacjent i terapeuta – wspólnie uznają, że nie jest ona pacjentowi już dłużej potrzebna.